RYOBI RAP1500G thicknessing bench 318mm 1500 W - 5133002859
This article is not available
Alternative to this product
Scope of delivery
  • 1x Push stick
  • 1x Set of rubber feet
  • 1x Allen key
  • 1x Wrench
Product description:
  • Durable thicknesser suitable for planing materials up to 318 mm wide and 153 mm high at a maximum clearance of 3 mm
  • Easy height adjustment for precise sawing
Key features according to our expert
  • Power: 1500 W
  • Max. material thickness: 153 mm
  • Max. chip thickness: 3 mm
  • Feed rate: 8 m/min
  • With stand: No
  • Weight: 32 kg
  • Max. plaining width: 318 mm
Specifications / All features
  • Brand: RYOBI
  • EAN: 4892210149664
  • Supplier number: RYOBI 5133002859
Power
1500 W
Max. material thickness
153 mm
Max. chip thickness
3 mm
Feed rate
8 m/min
With stand
No
Weight
32 kg
Max. plaining width
318 mm
Engine
1500W